Bi’ Kahve?

Herkese merhabalar! Umuyorum ki hayatınızda başta sağlığınız olmak üzere her şey yolundadır. Bugün aslında hepimizin severek tükettiği bir içecek olan kahveyi daha yakından inceleyerek; Normal Coffees kahvelerine yakından bir göz atacağız.

Son dönemde kahve tüketirken dikkat ettiğimiz noktalara kahve çekirdeği, kahve çekirdeğinin üretim yeri, aroması ve demleme şekli de eklendi. Kimisi sert ve uyarıcı kahveleri tercih etse de; kimileri daha yumuşak içimli kahveyi tercih ediyor.

Benim içinse kahvenin sertlik derecesi duruma göre değişiyor diyebilirim. Günlük kahve tüketimimde sadece ‘’kahve içmeyi’’ sevdiğim için daha yumuşak çekirdekleri tercih ederken, filtre kahve, latte…; özellikle sınav zamanlarında daha uyarıcı nitelikle olan sert kahveleri tercih ediyorum, Americano, double espresso…

Kahve çekirdeğinin menşeisi benim için  oldukça yeni bir kavram aslında. Keza aynı şekilde tadım notaları da. Toparlamak gerekirse kahveden beklentimin ne olduğunu, ne olması gerektiğini yeni yeni kavrıyor sayılırım. Bir süredir, eğer seçme şansımın olduğu bir mekana gitmişsem, Kolombiya menşeili kahveleri tercih ediyorum. İçimi biraz daha hafif geliyor.

Bugünse, uzun süredir evden çıkmamışken ve French Press’imle birbirimize bakarken, bana kaliteli bir kahve içme zevki yaşatan Normal Coffees’in Colombia Supremo Medellini kahvesini beraber incelemeye ne dersiniz?

Colombia Supremo Medellini, resmen filtre kahve olarak tüketilmek için üretilmiş sanırım. Demlerken yeşil elma kokusu tüm odaya doluyor. İçerkense vanilya ve biraz da kakao kokusunu tüm ciğerlerinize çekiyorsunuz. İçimi ise oldukça hafif. Hafif derken tabi ki kahve içmiş olmanın uyarılmışlığı oluyor. Fakat içerken o kadar yumuşak ki damağınızdan arkasında birden fazla nota bırakarak geçiyor.

Demleme metodu olarak French Press kullandım. Oldukça kolay oldu. 300 ml kahveye yaklaşık 18 gr kahve kullanmak gerekiyor. Benim French Press’im 400 ml olduğundan dolayı 24 gr kahve kullandım. 1 tatlı kaşığı kahve yaklaşık 7 gr, dolayısıyla 4 tatlı kaşığı kahve gayet yeterli oldu. İlk önce bir su koydum, ardından kahveyi ekleyip karıştırdım. Üzerinde sarı köpükler oluşana kadar karıştırdıktan sonra üzerine kalan suyu ekledim ve yaklaşık 5 dakika sonra kahvem hazırdı!

TAFT Coffee’nin bir alt markası olarak kurulmuş olan Normal Coffees, kafein oranı dengeli ve yöresel kahve çekirdekleriyle tüketicileri buluşturmayı amaçlamakta. Bu nedenle TAFT Coffee’de olduğu gibi yüksek kafein içermiyor kahveler. Bir çok çeşit yöreden temin edilen kahveler, tercih edeceğiniz demleme yöntemine göre öğütülüp ardından kavruluyor ve iki üç gün içerisinde tarafınıza teslim ediliyor. Örneğin benim paketim, ertesi gün elimdeydi!

Geçtiğimiz hafta Instagram üzerinden Normal Coffee ile beraber gerçekleştirdiğimiz çekilişimizde takipçilerimize V60 demleme ekipmanı, 250 gr Colombia Supremo Medellini kahve ve filtre kağıdı hediye ettik. O talihli kişi siz değilseniz fakat yine de kahve içmeye, demlemeye merakınız varsa linke tıklayarak Normal Coffees sitesine göz gezdirebilirsiniz.

https://www.normalcoffees.com/

Normal Coffees’in Colombia Supremo Medellini kahvesini size kesinlikle tavsiye ediyorum. Denemeye değer hatta siz de benim gibi hafif içimli kahveler tercih ediyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Son olarak size sormak istiyorum; kahvede aradığınız özellikler neler? Hangi ekipmanlarla demlemeyi tercih ediyorsunuz? Sütlü mü tüketiyorsunuz yoksa sade mi?

Sizin düşüncelerinizi ve önerilerinizi duymak için sabırsızlanıyorum!

Sağlıklı günler, lezzetle kalın!

Elif BOZ

elif.boz@itugastronomi.com

"Bi’ Kahve?" üzerine 1 sohbet

  1. Öncelikle kahvenin demlemeden önce öğütülmesi taraftarıyım. Deneyin ve farkı görün! Taze kahve ve iyi çekirdek en önemli kriterlerden ancak demlediğimiz ekipman, su, demleme tekniği, sıcaklıkta işin içine girdiğinde benim için uçsuz bucaksız bir derya. V60 ın bu tarz single origin kahvelerde tat ve aroma özelliklerinin daha hissedilebilir olduğunu düşünüyorum. 3.Dalga kahvecilik sadece kahve içmekten öte kahveye bir sanat gibi yaklaşmak olduğunu benimsedim. Nice kahveli yazılara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Korumalıdır