Ekşi mi Ekşi, Vitamin Deposu Narenciyeler

Kasım ayı geldi, havalar üşütüyor derken kış görüntüleri zihnimizden geçmeye başladı. Kalın kalın kazaklar, sıcacık bir fincan çay ve ekşi mi ekşi narenciyeler.

Peki, tam da bu mevsimin meyvesi olan vitamin deposu narenciyeler hangi meyveler? Nerelerde yetişir? Özellikleri nelerdir?

Pamelo

Citrus cinsi meyve ağaçlarının meyveleri halk arasında narenciye olarak bilinir. Turunç, bergamot, limon, mandalina, portakal, lime, greyfurt, pamelo, kamkat ve ağaç kavunu narenciye ailesindendir.

Kışın yaprak dökmezler ve hoş kokularının sebebi uçucu yağlar taşırlar. Kışın olgunlaşıp tüketime hazır hale gelen turuncu-sarı renkli meyveleri etli ve çok gözlüdür. Büyük boy bir portakal yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılar.

Narenciyelerin namı diğer turunçgillerin anavatanı Çin ve Hindistan’dır. Günümüzde ılıman iklime sahip olan bütün bölgelerde kültür şekilleri yetiştirilmektedir. FAO’nun (Food and Agriculture Organization) verilerine göre günümüzde Dünya turunçgil üretiminde Çin, Brezilya ve ABD ilk üç sırada olup, Türkiye 104 bin hektar alanda 3,6 milyon ton üretimiyle 9. sırada yer almaktadır.

Kamkat

Ülkemizde turunçgil üretiminde Adana birinci, Mersin ikinci, Hatay üçüncü sıradadır.
Hem lezzetli hem vitamin deposu narenciyeler dünya üzerinde çok geniş bir üretim alanına sahiptir. Tabi kullanıldığı yerlerin de oldukça geniş olduğunu söylemekte de fayda var.

Mutfaktan kozmetiğe farklı alanlarda kullanımlarını öğrenmek için bir sonraki yazımızı bekleyin!

Dyt. Büşra Yavuz

busrayvz97@gmail.com


KAYNAKLAR

T.C. Ekonomi Bakanlığı-Yaş Meyve ve Sebze Sektör Raporu
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası -Türkiye’de Turunçgil Üretimi, Dış Ticareti ve Sorunları
Narenciye – http://hataygastronomi.com/arsivler/2824
Brooke Lark on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Korumalıdır