Global Bir Tatlı: Cheesecake

Türk mutfağında peynir büyük çoğunlukla tuzlu haliyle belki kahvaltı sofralarında belki bir böreğin iç harcında karşımıza çıkar fakat tatlılarda hiç de karşılaşmıyor değiliz; künefe, höşmerim, Kemalpaşa tatlısı gibi severek yediğimiz ve de aşina olduğumuz lezzetler de var sofralarımızda.

Bizim kültürümüzden olmasa da artık bilmeyenin kalmadığı Cheesecake de bir çeşit peynir tatlısı ve bu yörede çok eski olmasa da epey popüler bir tatlı seçeneği olarak özellikle kafelerde yer sahibi. Kelime anlamı da “peynirli kek” olan Cheesecake isminden de anlaşıldığı gibi içerisinde ana madde olarak peynir bulunduruyor. Alt kısmında ince bir bisküvili taban olan, kremamsı ara dolgusuyla tatlı tuzlu sentezinin en güzel örneklerinden Cheesecake, üzerine dökülen çeşitli soslar ile farklılık kazanıyor. Önümüze gelen menülerde en çok limonlu, frambuazlı seçeneklerini görüyoruz belki ama çikolatalı, kahveli, yaban mersinli, kestaneli, bal kabaklı gibi pek çok başka çeşidini de deneme fırsatı yakalarsanız kaçırmayın derim.

Yerken pek keyif veren Cheesecake’i yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç noktaya gelin bir bakalım.

İlk olarak malzemeleriniz kolay karışabilmesi açısından oda sıcaklığında olmalı ayrıca bu tatlının pürüzsüz kıvamını korumak için, hazırlarken hem güzel karıştığından emin olmak hem de içerisinde hava kabarcığı kalmaması için fazla karıştırmamak gerek yoksa Cheesecake’in üzerinde istemediğimiz çatlaklarla karşılaşabiliriz. Bu çatlakların önüne geçmenin diğer bir yolu da pişirme işlemi sırasında bir kase içerisine su koyup fırın tepsisine yerleştirmek. Bu sayede fırın içerisinde gereken nemi sağlıyorsunuz.

Bir başka önemli nokta, malzemelerde gördüğünüz peynir gramajını fazla bulup azaltmaya kalkmamalıyız zira gereken yoğun tadı sağlamak için tarife uymak ve biraz yüksek miktarda peynir kullanmak gerekiyor. Cheesecake’i çekici kılan şey aslında içerisindeki yağ oranı; kullandığınız peynirin içerisinde bulunan yağ az ise krema ile dengeleyebilirsiniz ki ülkemizde satılan labne peynirleri diğer ülkelere oranla biraz daha sulu ve az yağlı. Son olarak Cheesecake’inizin şeklini korumak için kelepçeli kalıp kullanabilirsiniz ve kalıba yağlı kağıt sererek tatlınızın kalıptan kolay ayrılmasın sağlayabilirsiniz.

Cheesecake için tarih sayfalarına bir göz atacak olursak ilk karşılaştığımız yer epey ilgi çekici oluyor. Kaynaklar, milattan önce yaklaşık 5. yüzyılda Antik Yunanlılar tarafından sporculara verilmek üzere un ve bal ile pürüzsüz bir şekilde dövüldükten sonra toprak tavada pişirilen peynirleri ilkel cheesecake kabul ediyor, anlayacağınız neredeyse zamanın başından beri evrilerek bugünlere gelmiş olan bir tatlıdan bahsediyoruz. Bu tarih sayfalarında dillerin, kültürlerin ve hatta milletlerin tutunamadığını düşünürsek bir tatlı için onca zaman değişim göstererek de olsa ayakta kalmak güzel bir başarı bence.

En basit haliyle pişen ve pişmeyen olarak ikiye ayırabileceğimiz Cheesecake’in gelin bir de ülkelere ve bölgelere bağlı olarak nasıl değişim gösterdiğine göz atalım.

Asya tarzı Cheesecake’lerde diğerlerine oranla yumurta/krem peynir oranı çok daha yüksek olmakla beraber özellikle Japon Cheesecake’i kek benzeri süngerimsi bir yapıya sahiptir. Görüntüsüyle bir adım önde başlayan bir başka çeşit, Filipinler’deki Ube Cheesecake diyebiliriz. Renklendirici olmaksızın içinde kullanılan malzemeler ile mor renk alan bu Cheesecake ilk bakış itibariyle epey göz dolduruyor. Fransa tarzı Cheesecake’ler epey hafif olmakla beraber diğer Cheesecake’lerden farklı olarak içerisinde jelantin bulundurabiliyor. Almanlar ise Cheesecake içerisinde quark peyniri, İtalyanlar ise ricotto veyahut mascarpone kullanmayı tercih ediyorlar. Bir de İspanya’nın San Sebastian kentinde keşfedildiği söylenen üzeri hafif yanık, içi kremamsı halini koruyan, altında bir başka tabaka bulundurmayan San Sebastian’ın adını bir cümlede geçirmezsek olmaz.

Son olarak bahsetmek istediğim epey meşhur bir çeşit olan New York Cheesecake, içerisine veya üzerine herhangi bir içerik eklenmeyen sade ve katıksız bir Cheesecake’dir. Hazırlamak için sadece saf krem peynir, krema, şeker ve yumurta kullanılır. Epey iddialı olan New York Cheesecake’in bu popülaritesine de pek şaşırmıyorum çünkü ünlü Cheesecake üreticilerinin genel olarak New York’ta bulunduğu biliniyor. Hatta o kadar iddialı ki bu Cheesecake’i yemeyen henüz Cheesecake ile tanışmamıştır diyenler bile var. 

Bizim mutfağımıza pek yakın olmamasına rağmen kabullenip pek de benimsediğimiz bu lezzeti bir de bu işe yoğunlaşmış olan yerlerde tatmanızı, farklı çeşitteki Cheesecake’leri bir bardak kahve eşliğinde denemenizi tavsiye ederim.

Pınar Tataroğlu


KAYNAKLAR

Marks, G. (2016). The History of Cheesecake
Vedat Milor – Cheesecake ve Acıklı Halimiz
Kısık Ateş – Cheesecake Nedir ve Nereden Gelmiştir?
Liva Pastacılık-Chesecake Yapımı Hakkında Bilmek İsteyecekleriniz
Waranya Mooldee on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: İçerikler Korumalıdır