Ölümsüzlük Meyvesi: Hünnap

Herkese merhaba!

Bugün uzun bir geçmişi olmasına rağmen varlığından son yıllarda haberdar olduğumuz bir meyveyi tanıtacağım. Çevremdeki insanların çok fazla bir şekilde bahsettiği hünnap meyvesinin tadını ve ne olduğunu çok merak ediyordum.

Tesadüf bu ya, komşumuz bir poşet hünnap getirdi. Direkt tadına baktım, başlangıçta elmaya benzettim fakat daha sonra güzelleşti. O küçücük meyve adeta büyük bir mutluluk verdi. Bu mutlulukla beraber ben de ‘hünnap’ı araştırmaya başladım.

Hünnap, eylül ayında olgunlaşmaya başlayan ve 4000 yıllık geçmişi olmasına rağmen çok fazla bilinmeyen, çehrigiller familyasına ait, üzerinde kahverengimsi tonlarda meyvesi bulunan bir bitkidir. “Ölümsüzlük meyvesi” ya da “Tanrı’nın bir hediyesi” gibi isimlerle anılan Çin’de de bol miktarda tüketilen bir meyvedir. Ayrıca ‘çiğde’ ya da ‘innabi’ isimleriyle de karşımıza çıkıyor.

Hünnap’ın faydalarına gelirsek:

Düşük kaloriye sahip bir meyvedir, 4 adet hünnap yaklaşık olarak 47 kaloriye eşittir.

C vitamini bakımından oldukça yüksek bir meyvedir. Aynı zamanda A vitaminine de sahip olan bu meyve bağışıklık sistemimiz için oldukça faydalı.

Bağırsak sorununu çözen ve kabızlığı alan bir özelliği vardır. Yapılan araştırmalara göre de hünnap meyvesinin doğal bir antidepresan özellik gösterdiği söyleniyor.

İçerisinde bulunan kalsiyum ve fosfor kemiklerimizin güçlenmesine yardımcı oluyor ve diş sağlığımızın da birebir korumasını sağlıyor.

Meyve, güçlü bir antioksidan özelliği gösteriyor.  Yine hünnap üzerine yapılan araştırmalarda hünnap meyvesinin meme kanseri başta olmak üzere diğer kanser türlerine karşı vücudu koruduğunu ve kanserli hücrelerin yayılmasına engel olduğunu görüyoruz.

Bu kadar faydasından bahsettik ama içinizden bir ses hiç mi zararı yok diyor?

Tabi ki de var. Hünnap meyvesinin kabızlık sorununa iyi geldiğini söylemiştik. Fakat her şeyin fazlası zarar diyerek, hünnap da aşırı tüketme sonucu ishal olma riskini arttırabiliyor. Bunun dışında da bilinen başka bir zararı bulunmamaktadır.

Peki hünnabı nasıl tüketebiliriz?

Yaş olarak ya da kurutulmuş halde tüketebiliriz; kurutulmuş meyvesini çay olarak tüketebiliriz; meyvesinden reçel yapılarak tüketebiliriz.

Evet; hünnap meyvesinin nerden geldiğine, faydasına, zararına birçok etmenine değindik. Aslında düşündüğümüzde çok küçük ama vücudumuz için çok büyük bir yararı olduğunu görüyoruz. Yaşamımız boyunca da hünnap gibi sağlıklı ve yararı bol besinleri elimizden geldiğince tüketmeye özen göstermeliyiz. Besinlerin hangi vitamin içerdiğine, neye iyi geldiğine ya da gelmediğine maalesef günlük yaşantımızda dikkat etmiyoruz. Kendi sağlığımız için, iyiliğimiz için tükettiğimiz meyvelerin, sebzelerin, her türlü gıdanın içeriğine bakıp bilgilenmekte her zaman fayda var diye düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın…

Zehra Ateş

zehraates@icloud.com


https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/hunnap-meyvesinin-bu-faydalarini-biliyor-musunuz-41340888

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: İçerikler Korumalıdır