Tarafını Seç! Granola, Müsli ve Mısır Gevreğine Dair

Bu isimler oldukça tanıdık değil mi? Bazen kahvaltılık olurlar bazen de ara öğün olurlar bize. Peki besin değeri açısından bakarsak hangisini tüketmek daha sağlıklı olur?

Granola ve müslinin mısır gevreğine göre daha sağlıklı alternatifler olduklarını belirterek başlamak istiyorum. Bir besine sağlıklı diyebilmek için modifiye mısır nişastası, trans yağ gibi maddeleri içermemesi gerekli. Kahvaltılık gevreklerin içeriklerine baktığımız zaman şeker kaynağının modifiye mısır nişastası olduğunu görürüz. Bunun yanında içerdiği katkı maddeleri ile özellikle çocuk beslenmesi için hiç de uygun bir ürün gibi görünmüyor. 

Bazı kahvaltılık gevreklerin vitamin, mineral ve protein bakımından zenginleştirilmiş olduğunu görüyoruz. Ancak bu besin zenginleştirmeleri hala o ürünün sağlığa son derece zararlı olan bir şeker türünü içerdiği gerçeğini değiştirmiyor. 

Vücudumuz için önemli olan ve kahvaltılık gevreklere de dışardan katılan niasin, pantotenik asit, vitamin D, vitamin B6, tiamin, riboflavin, folik asit, kalsiyum ve demir gibi vitamin ve mineralleri daha sağlıklı alternatifler olan müsli veya granolalardan da karşılayabiliriz. 

Müsli ve granolanın ne olduğundan da bahsetmek gerekirse: 

Müsli, 1900′ li yılların başında İsviçreli bir hekim ve beslenme uzmanı tarafından bulunmuştur. Orijinali çiğ yulaf, badem içi ve fındığın çok az limon suyuyla yoğunlaştırılıp, süt ve bol miktarda taze meyve dilimleri ile harmanlanmasıyla oluşmaktadır. Günümüzde ticari olarak paketlenmiş ve kuru olarak satılan müsli uzun süreli taze olarak saklanabilir. 

Granola ise 1890’larda Amerika’da geliştirilmiştir. Çiğ yulaf lapa haline getirildikten sonra fındık, her çeşit çekirdek ve kurutulmuş meyvelerle harmanlanır. Ayrıca arpa, çavdar gibi diğer tahıllar da kullanabilirsiniz. Karışıma kanola yağı, tereyağı, zeytinyağı ya da tercih edilen herhangi bir yağ ve bal katılarak gevrek bir kıvam alana kadar fırınlanır. Genellikle diğer tahıl gevrekleri gibi süt ya da yoğurt ile tüketilir. İçerdiği tahıl, kuru meyveler, bal ve yağlı tohumlar sayesinde bütün bir günün vitamin ve enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan çok sağlıklı bir besin olan granolanın fırınlanmış ve çıtır olması müsliden ayıran en önemli farkıdır. 

Markette elinize bir paket mısır gevreği alıp paketini incelerseniz öncelikle öncelikle vitamin değerlerini fark edeceksiniz. Ne kadar da sağlıklı! Demeden önce biraz daha küçük olan yazılara gözatın. Mısır gevreğinde karbonhidrat içeriği bu vitamin ve mineral içerikleri ile karşılaştırıldığı zaman oldukça yüksektir. Bunun bir kısmı da basit şekerden gelmektedir. Aslında daha sağlıklı olan kuru meyvelerden sağlanabilecekken eklenti şeker içermesi gereksiz kalori almaktan başka bir işimize yaramaz. 

Şöyle bir toparlayalım, mısır gevrekleri aslında sağlıklıymış gibi gösterilir ama paketin arkasını çevirip baktığımız zaman hiç de öyle olmadığını fark ederiz. Müsli ve granolaya gelevek olursak oldukça sağlıklı olmalarının yanında marketten alırken onların paketlerinin arkasına bakmanızı da öneririm. Çünkü paketli olarak her gıdanın içeriğinde neler olduğunu bilmek doğru beslenme için çok önemli bir adımdır.

Dyt. Büşra Yavuz

busrayvz97@gmail.com


KAYNAKLAR

Granola ve Müsli Nedir?- Dyt. Büşra Yavuz
Sağlıklı Atıştırmalık `Granola‘ Nedir? Faydaları Nelerdir?
https://gidabilinci.com/saglikli-atistirmalik-granola-faydalari-nelerdir
Daria Shevtsova on Pexels

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Korumalıdır