Karantinada İzleyebileceğiniz Gastronomi Temalı 10 Film

Merhabalar,ben Berfin. Yazıma başlarken size biraz kendimden bahsetmek istiyorum. Özel anlarımı ve duygularımı kağıda dökmek benim için bir rahatlama yoludur. Tadımlık ekibine katılmamda da yazı yazmayı sevmemin büyük bir etkisi oldu. Daha önce hiç profesyonel şekilde yazı yazmamıştım evet, ancak içinde bulunduğumuz okul ortamı, hobilerimize zaman ayırmak, kendimizi geliştirmek ve eleştirilmek için en doğru yer değil mi zaten? Tüm bunların sonucu olarak şu anda ilk yazımı sizinle paylaşıyorum. İçinde bulunduğumuz pandemi ve karantina süreci sebebiyle ne yazık ki ekip olarak birbirimizden uzaktayız. Günlerimizi evde geçirdiğimiz bu alışılmadık süreç kimimiz için kolay, kimimiz için ise daha zorlu geçiyor. Bu dönemde ben de çoğunlukla bir şeylere odaklanmakta zorlandığım için zamanımı çoğunlukla dizi ve film izleyerek geçirdim. Kimisi güldüren, kimisi hüzünlendiren, kimisi motive eden gastronomi temalı 10 filmi sizler için derledim. Listedeki filmlerin hoşunuza gitmesi umuduyla… İyi seyirler, sağlıkla kalın !

1. CHEF (2014)

 Los Angeles’ta prestijli bir restoranda başarılı bir şef olan Carl Casper, restorana gelen bir gurmenin olumsuz eleştirileri ile kendisini bir anda sosyal medyanın içinde bulur. Sosyal medya üzerinden kendini ifade etmek isterken sosyal medya kullanımındaki acemiliği onun bir anda popülerleşmesine sebep olur. Aldığı eleştiriyi sindiremez ve aynı gurmeyi bir kez daha restoranına davet eder, bu defa karşısına farklı bir menü ile çıkmak istemektedir. Fakat restoran sahibi bu isteğine izin vermez ve aynı menü ile karşısına çıkması gerektiğini söyler, bunun üzerine Carl işi bırakır. Yanına güvendiği şeflerden birini alarak bir karavanı satın alır ve yemek yapabileceği bir mutfağa dönüştürür. Artık hayallerinin peşinden gitmek için hazırdır. Hazır olun, şefimiz ile onun hayal dünyasına doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Jon Favreau’nun yazdığı, yönettiği ve başrolü canlandırdığı filmin kadrosunda; Scarlett Johansson, Robert Downey Jr. ve Dustin Hoffman gibi isimler de yer almaktadır. Bu film bize, hayallerimizin sandığımız kadar uzakta olmadığını bir kez daha hatırlatıyor! 

2.Julie & Julia (2009)

Julia Child Paris’te yaşayan, hayat dolu bir kadındır. Daha önce mutfakla ilişkisi olmamış biri olarak Le Cordon Bleu’ya başvurur. Burada ev kadınları için hazırlanmış kursu istemez, daha üst seviye olan ve askerlerin eğitim aldığı kurs ile devam etmek ister. Başlarda acemiliği ve sınıftaki tek kadın oluşu ile ilgi çekmiş olsa da sık sık pratik yaparak oldukça başarılı bir seviyeye ulaşır. Mutfak artık onun için zevk aldığı bir yer olmuştur ve farklı tarifler denemeye başlar. Bunun üstüne uzun yıllar emek harcadığı kitabı yazar ve bir televizyon programı ile başarısını pekiştirir. 1940’larda gelişen bu olaylar 2002 yılında bir çağrı merkezinde çalışan Julie Powell’ı oldukça etkilemiş olmalı ki, Julia Child onun için bir idol haline gelir. Monoton hayatından sıkılmış olan Julie Powell bir blog açar. Julia Child’ın tariflerinden esinlenerek 1 yıl içerisinde belli sayıda tarif deneyecektir ve bunları blogunda paylaşacaktır. Heyecanla başlayan blog serüvenine kimi zaman aksaklıklar eşlik eder. Farklı zamanlar ve mekanlarda yaşamış, fakat ortak yönleri olan, dış dünyanın söylediklerine aldırış etmeden hedeflerinin peşinden giden iki kadının ilham veren hikayesini izliyoruz. Amy Adams ve Merly Streep, Stanley Tucci ve Chris Messina’yı kadrosunda bulunduran bu film gerçek bir hikayeden esinlenilerek yapılmıştır. 

3. No Reservations (2007)

Mutfağın temposu, başarılı ve mükemmeliyetçi bir baş aşçı olan Kate’in kontrolündedir. Fakat bir gün şef yardımcısı olarak ekibe katılan Nick’in tavırları Kate tarafından hoş karşılanmaz. Mutfağında bir başkasının olmasını otoritesine karşı bir tehdit olarak görmektedir. Kate beklenmedik bir anda yeğeninin sorumluluğunu üstlenmek durumunda kalır. Yalnız yaşamaya alışmış ve uzun zamandır bir ilişkisi olmamış bir kadın olarak bu tempoya ayak uydurmakta zorlanır. Bu süreçte Nick’in ona yardımcı olmasıyla durumlar biraz değişir ve Kate Nick’e bir şans tanır. Filmin başrollerini Catherine Zeta-Jones ve Aaron Echart paylaşmaktadır.

4.Sofra Sırları (2017)

Neslihan bir ev kadını ve mutfakta başarılı bir aşçıdır. Bir zamanlar çok sevdiği ve kaçarak evlendiği kocası Ethem’in artık ona olan sevgisi ve ilgisi tükenmiştir. Ancak Neslihan, onu neredeyse hizmetçisi gibi gören kocasına hala yemekler yapmakta ve kocasının isteklerini yerine getirmeye devam etmektedir. Kocası bir gün ayrılmak istediğini söyler. Ardından herkesi şaşırtan bir ölüm gerçekleşir, bu ölüm diğer ölümler için bir başlangıç niteliğindedir. Bu süreçte Neslihan bir şekilde kendisini bu olayların dışında tutmayı başarır. Neslihan film boyunca izleyici ile kimi zaman kendi sırlarını da açığa çıkaran sofra sırlarını paylaşır. Ümit Ünal’ın yönettiği; kendinizi kimi zaman tiyatro salonunda hissedeceğiniz bu filmde Demet Evgar, Alican Yücesoy, Fatih Al gibi isimler yer almaktadır.

5.Chocolat (2000)

Aile geleneğini sürdürerek Fransa’da bir kasabada çikolata dükkanı açmış olan Vianne Rocher ve kızı Anoux Rocher kasaba halkının bağnazlığı sebebi ile pek sevilmemiştir. Fakat Vianne’in umutsuzluğa kapılmaya niyeti yoktur. Güler yüzü ile dükkanına birkaç kişiyi çekmeyi başarmıştır. Bunlardan bir tanesi kasaba tarafından deli olarak görülen Luna’dır. Vianne kocasından şiddet gören Luna’ya da onun özgür bir kadın olduğunu hatırlatarak destek çıkmış ve zorlu yaşamından kurtulmasını sağlamıştır. Bir gün kasaba halkının korsanlar olarak tanımladığı denizciler limana teknelerini bağlamışlardır. Bunu gören Anux heyecanlı bir şekilde annesine korsanların geldiğini iletir ve annesini limana getirir. O esnada gitar çalan Roux, Vianne ve Anoux ile tanışır. Halkın denizcilere boykot yaptığı dönemde tek açık yerin çikolata dükkanı olması ve Vianne’in halkın bakışlarına rağmen onu içeri alması aralarında bir bağın oluşmasını sağlamıştır. Kasaba halkının Vianne’e takındığı tavır ne zamana kadar devam edecektir? Çikolatanın romantizme ve eğlenceye eşlik ettiği bu filmde; dramatik, düşündürücü ve keyifli sahneleri ile merhamet ve sevginin her zaman kazanacağını bir kez daha anlıyoruz. Filmin kadrosunda Juliette Binoche, Johhny Depp gibi isimler yer almaktadır.

6.Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005) 

Willy Wonka, yıllardır kapılarını hiç kimseye açmamış olan gizemli çikolata fabrikasına bir vasi seçmek istemektedir. 5 Willy Wonka çikolatasının içine birer altın bilet saklamıştır. Bu biletleri bulan 5 çocuk fabrikaya girmeye hak kazanacaktır ve sonunda bir çocuk bütün fabrikanın varisi olarak seçilecektir. Şanslı çocuklardan bir tanesi, fakir ama sevgi dolu bir aileden gelen; hayatı boyunca uzaktan o fabrikayı izlemiş Charlie’dir. Çılgın bir kişilik olan Willy Wonka, vasisini belirlemek için çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Filmin karnavalı andıran sahneleri ve renk cümbüşü kendimizi iyi hissettirirken, karakterlerin çeşitliliği bize davranışlarının kökenini düşündürüyor. Dikkat edin, çikolata ve şekerlemelerin olduğu sahnelere küçük tatlı krizleri eşlik edebilir! Tim Burton’ın yönetmenliğini yaptığı ve başrolünü Johhny Depp’in canlandırdığı; Road Dahl’ın aynı isimli kitabından esinlenilerek yapılmış bu film bir çocuk filmi olarak görülse de görselliği ve içeriği ile her defasında her yaştan izleyenini kendine hayran bırakıyor. 

7.Ratatouille (2005)

Remy; yediği yiyecekleri seçen, farklı tatlara ilgi duyan bir fare. Hatta aşçı olmanın hayalini kuruyor. “Fareden aşçı olur mu?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak “Herkes yemek yapabilir” diyor Auguste Gusteau. Auguste Gusteau’u idolü olarak gören Remy, yeryüzüne çıktığında kendini Paris’te “Gusteau’s” restoranının karşısında bulur. Bir şekilde restorana giren Remy, Restorandaki temizlikçi Linghuini’nin ocaktaki tencereyi devirdiğini görür; Linguini kimseye fark ettirmeden durumu düzeltmeye çalışır. Bunu fark eden Remy yemeğe yaptığı küçük dokunuşlarıyla onu kurtaracaktır. İkilinin mutfakta başlayan arkadaşlıkları onlara yeni bir hikayenin kapılarını açacaktır. İsmini Fransız yemeği Ratatouille’den alan, Walt Disney-Pixar yapımı animasyonumuz birçok ödüle layık görülmüştür.

8.Big Night (1996)

İtalyan iki kardeş; Primo ve Secondo, Amerika’da bir İtalyan restoranı açar. Primo mutfak konusunda oldukça yetkin ve gelenekçi bir aşçı, yemek konusunda mutfağında ödün vermez; Secondo ise işleri toparlamaya çalışır ve mali işler ile ilgilenir. Amerikalılar ve İtalyanlar arasındaki damak tadı farkı nedeniyle restoranlarının durumu kötüye gider ve bunu kurtarmak için özel bir konuk davet eder, özel bir gece hazırlarlar. Başrollerini Tony Shelhob ve Stanley Tucci paylaştığı bu filmde güzel müzikler ile ruhunuzu dinlendirmeye, İtalyan mutfağından görüntüler ile acıkmaya hazır olun!

9.Sideways (2004)

Birbirine zıt karakterli iki yakın arkadaşın bir haftalık tatil macerası… Miles eşinden boşanmış, fakat bu travmayı atlatamamış bir yazardır. Bir hafta sonra evlenecek arkadaşı Jack ile düğün öncesi bir tatil yapacaklardır. Şarap severler olarak rotalarını California’daki üzüm bağlarından geçecek şekilde yapmışlardır. Kaldıkları otelin yakınlarında bulunan, Miles’ın hep uğradığı restoranda Jack bir garson görür ve Miles için uygun bir partner olacağını düşünür. Miles kızı önceden tanıyordur; Maya, Miles gibi şarap ve edebiyat ile yakından ilgilenmektedir. Şarap tadımı için uğradıkları bir başka yerde Jack, Maya’nın arkadaşı Stephanie ile tanışır. Stephanie’den hoşlanmış olan Jack küçük bir kaçamak yapmak istemektedir. Miles her ne kadar karşı olsa da hep birlikte vakit geçirirler. Fakat Jack’in başlarına bir kez bela açmasıyla işler sarpa sarar. Üzüm bağlarının bulunduğu tatil yerleri, şarap üzerine sohbetler… Birçok ödül almış olan filmimiz; keyifli ve doğal atmosferiyle evde vakit geçirdiğimiz bu günlerde ruhunuza iyi gelecektir. 

10. The Hundred Foot Journey (2014)

Bombay’da yaşayan Hassan Haji (Manish Dayal) dedesinin işlettiği restoran sayesinde çocukluğundan beri mutfakta bulunmuştur. Fakat beklenmedik bir durum karşısında ailesi ile Fransa’da bir kasabaya yerleşmek durumunda kalır. Hassan, işini devam ettirebilmek amacıyla bir Hint restoranı açar ve bölgedeki halkın ilgisini çeker. Bu restoran aynı bölgedeki Michelin yıldızlı restoran için bir tehdit unsuru haline gelmiştir ve bu durum iki restoran arasında bir rekabetin başlamasına sebep olur. Steven Spielberg, Juliet Blake, Oprah Winfrey’in yapımcılığını üstlendiği; Sevgi ve aşkın hayalleri süslediği, keyifli bir film. Hassan’ın da dediği gibi “Yemekler anılardır.” 

İyi seyirler !

Berfin Gizli

berfin.gizli@itugastronomi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Korumalıdır