Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması

Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması nedir ?

Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması gastronomiyi sanat ile ortak paydada buluşturabilmek adına iki büyük alanı, Gastronomi ve Fotoğrafçılığı birleştiren fotoğraf yarışmasıdır. İTÜ Gastronomi Kulübü tarafından düzenlenen, Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması 2014 yılında ilk defa bir fotoğraf sergisi olarak gerçekleşmiş, 2015 ve 2016 yıllarında ise ülke çapında bir yarışmaya dönüşmüştür. Her yıl artan katılımcı sayısı ile hem İTÜ ailesinin hem de gastronomi ve fotoğrafçılık alanları ile ilgilenen kişilerin bu alanlara olan bakış açısını değiştirmiştir. Ayrıca Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması’na katılan fotoğraflar arasından jürilerimiz tarafından seçilen fotoğrafların Mutfak Zirvesi etkinliğimizde sergilenmesi ile gastronomi ile ilgilenen konukların yakalanmış bu lezzetlere şahit olması sağlanmıştır.

Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması’nın Amacı nedir ?

Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması’nın amacı insanların gastronomideki görselliğe ve hayatlarındaki lezzetlere olan bakışlarını değiştirmektir. İTÜ Gastronomi Kulübü olarak prensiplerimizden biri yemeği sadece yemek olarak ele almak yemeğin kültürüne, tarihine hakim olma düşüncesi bu yarışmada da yaşam bulmuştur. Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması sadece yemeğin lezzetinin değil aynı zamanda görüntüsünün ve insan ile olan görsel ilişkisinin de gözler önüne gelmesini istediğimiz bir yarışma oldu. Nitekim katılımcıların gönderdikleri kareler ile bu fikirler düşündüğümüzden daha fazla hayata geçmiştir.

Düzenleme Süreci(Lezzeti Yakala ve Ben)

2014 yılında sergi olarak düzenlenen ilk Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması’ndan itibaren tüm Lezzeti Yakala Yarışmaları’nın bende çok özel yeri vardır. Düzenleme süreçleri her ne kadar yorucu olsa da sergi ile ortaya çıkan birbirinden güzel kareler bizleri her zaman mutlu etmiştir. İlk yıl sadece katılan fotoğrafların paspartulanıp serginin düzenlenmesinde görev alsam da “lezzeti yakalamış” fotoğraflar ile bir sergi hazırlamak çok keyifli bir süreç oldu. 2015 yılında ise Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması 2014’te aldığı ilginin de etkisi ile büyüyerek ulusal bir yarışma haline geldi. Ayrıca üç büyük fotoğrafçı olan jürilerimiz Prof. Dr. Y. Murat ŞEN, Erkin ÖN ve Mehmet ATEŞ’in destekleri ile Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması bir adım öteye taşınmış oldu. 2015 yılında ilk kez jürilerimizin destekleri ve seçimleri ile konu sınırlaması olmadan gerçekleşen yarışmamızda bir çok konuda birbirinden ayrı ve özel görsel şölenlere sahip fotoğraflar Mutfak Zirvesi 2015 kapsamında gerçekleşen Lezzeti Yakala Fotoğraf Sergisi’nde yerlerini aldı. 2016 yılında ise “Yemek ve İnsan” temalı fotoğrafların kabul aldığı Lezzeti Yakala Fotoğraf Sergisi insanların hem yemek yerken hem de yemek yaparken insan ve yemek ilişkilerini çok iyi yansıtan karelere ev sahipliği yaptı.

Efekan DÜZGÜN

efekanduzgun@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Korumalıdır