Mutfak Zirvesi Nedir?

Mutfak Zirvesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Gastronomi Kulübü üyeleri tarafından düzenlenen, katılımcılarını gastronomi alanında uzmanlaşmış gurmelerle, firma ve restorant sahipleriyle, blog ve tarif yazarlarıyla buluştururken workshoplarla bilgilendirip yarışmalarıyla heyecanı ve eğlenceyi arttıran 2014 yılında başlayıp sonrasında her yıl düzenli olarak gerçekleşen bir etkinliktir. Aylarca süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan birkaç gün süren bu etkinlikte fuaye alanının düzenlenmesinden konukların ağırlanmasına, sahne akışından ışık kontrolünün sağlanmasına, sergi düzenlenmesinden yarışmanın ödüllerinin verilmesine kadar zirveyle ilgili her şeyde her sene ayrı ayrı bulunan sponsorların ve üniversitemizin desteğiyle birlikte Gastronomi Kulübü üyelerinden oluşan organizasyon ekibinin emeği bulunmaktadır. Mutfak Zirvesi ile eş zamanlı olarak gerçekleşen 2014’te Lezzeti Yakala Fotoğraf Sergisi, 2015 ve 2016 yıllarında Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması katılımcılarının çektikleri fotoğrafları Mutfak Zirvesi’nden önce kulüple paylaşıp fotoğrafların değerlendirildiği ve Mutfak Zirvesi sırasında jüriler tarafından seçilen fotoğrafların sahiplerine ödüllerinin verildiği katılımcılarının gastronomi alanına odaklanmasını sağlarken aynı zamanda rekabeti ve heyecanı zirveye taşıyan yarışmadır.

Mutfak Zirvesi 2014, ilk Mutfak Zirvesi olmakla birlikte Dilistan ve David Shipman, Esat Özata, Deniz Orhun, Mehmet Yalçınkaya, Ayvaz Akbacak, Yağız İzgül’ün Kültür Sanat Birliği Oditoryumu’nda ağırlandığı zirve olmuştur. Ana Sponsor’un Komili, Altın Sponsor’un Planet Mutfak, Medya Sponsoru’nun Show Radyo olduğu bu zirvede konukların gerçekleştirdiği sunumlar haricinde ilk defa Lezzeti Yakala Fotoğraf Sergisi gerçekleştirilmiştir. Bir sonraki yıl ise kapasitesi ve koşulları daha iyi olan daha büyük etkinliklere hizmet veren İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’ne geçilerek daha büyük bir zirvenin adımı atılmıştır. Ana Sponsorluğunu Sunar Grup’un, Altın Sponsor’luğunu Metro Cash&Carry Türkiye’nin ve Emsan’ın ve Ödül Sponsor’luğunu Fujifilm’in yaptığı Mutfak Zirvesi 2015’te gastronomi alanında sunumlarını gerçekleştirmek üzere Rafet İnce, Sahrap Soysal, Eyüp Kemal Sevinç ve EKS Mutfak, Gökmen Sözen, Murat Bozok, Nilhan Aras ve Maksut Aşkar ağırlanmıştır. Lezzeti Yakala Fotoğraf Sergisi ise Mutfak Zirvesi’nin büyümesi ile bir evrim geçirerek herkesin katılımına açık gastronomi alanında fotoğrafların katılabildiği bir yarışma olarak Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması’na dönüşmüştür. Katılan fotoğraflar arasından seçilmiş 30 en iyi fotoğraf Mutfak Zirvesi boyunca zirvenin fuaye alanında sergilenmiş olup Lezzeti Yakala Fotoğraf Yarışması jürileri Prof. Dr. Yusuf Murat Şen, Mehmet Ateş ve Erkin Ön tarafından seçilen en iyi 3 fotoğraf Ödül Sponsorumuz Fujifilm tarafından ödüllendirilmiştir.

“Türkiye’de Gastronomi’nin Gelişimi” konulu Mutfak Zirvesi 2016 ilk konulu Mutfak Zirvesi’dir. Mehmet Ateş, Erkin Ön, Danillo Zonna, Vedat Başaran, Cihan Kıpçak, Üryan Doğmuş, Deniz Ahmet Köse, Tarık Beyazıt, Nihan Aras, Fatih Güllü, Osman Selim, Adnan Öztürk, Umut Eyioğlu, Ömür Aklar, Mehmet Gök, Atakan Aya, İnci Özay Hatipoğlu, Ece Zaim’in ağırlandığı bu zirvenin Ana Sponsoru Metro Cash&Carry Türkiye, Altın Sponsorları Pınar Profesyonel ve Şişe Cam, Ödül Sponsoru Silverline, Medya Sponsorları Harbiyiyorum.com ve Mynet yemek olmuştur. Tıpkı Mutfak Zirvesi gibi ilk defa bu yıl konulu olan Lezzeti Yakalı Fotoğraf Yarışması; “Yemek ve İnsan” konulu fotoğraflardan seçilen birinciye 2000, ikinciye 1000, üçüncüye 500 TL olmak üzere ödüllerini Mutfak Zirvesi sırasında kazananlarına verilmiştir.

Fakat Mutfak Zirvesi’ni en iyi yaşayan bilir. Organizasyon Ekipleri’nin büyük rol oynamış olduğu bu zirveleri bir de yaşayanlardan dinleyelim istedik ve sizler için her bir Mutfak Zirvesi için birer yazı hazırladık.

Esra Akyol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Korumalıdır