Gürcü Mutfağı

20 yıldır komşu sınırımızda bulunan ve artık günlük girişlerde pasaport ihtiyacı olmadan girilebilen Gürcistan adeta yeni yavru vatanımız olma yolunda ilerliyor. Peki bize bu kadar yakın olan Gürcistan’ın mutfağını ne kadar iyi biliyoruz? Gürcü Mutfağının eşsiz lezzetlerine, özellikle kendine has baharatlarıyla yapılan sunumlarla damaklarda büyük bir şenlik yaratan Gürcü yemeklerini hep beraber inceleyelim mi? Sen Gürcistan’ı anlatacaksın ama biz Türkiye’de nerede bulabiliriz bu güzel lezzetleri diyebilirsiniz; bundan dolayı Galaktion Gürcü Mutfağı Restoranı’nı anlatarak devam edeceğim yazıma.

Gürcistan’dan ülkemize gelen İrakli Bey’in işlettiği bu mekan İstiklal Caddesi Kumbaracılar Yokuşu’nda bulunuyor. İlk olarak mekanın eşsiz lezzetlerinden supkharço çorbası ile başlayacağım. Kendisi et ve yoğun baharat sevenler için harika bir tercih olacaktır. İçerisindeki etin yanındaki pirinç taneleri kişniş otu ile harmanlanmıştır, harmanlama çorbaya ayrı bir lezzet katmaktadır. Bu çorba Gürcülerin milli çorbası olarak kabul edilir.

Gürcü mutfağının vazgeçilmez lezzeti khinkaliyi ise ilk gördüğünüzde mantıya benzetebilirsiniz. İçindeki et ve et suyuyla kesinlikle benziyor ama normal bir mantı boyutunun kat kat büyütülmüş hali. Khinkali’in yanında bizim kültürümüzde olduğu gibi yoğurt isteyebilirsiniz ama Gürcistan’daki yeniliş şekli sadedir. Khinkali’yi direk kesip bıçakla yiyemeyebilirsiniz çünkü içindeki et suyu dökülebilir, tercih edilen yeme şekli kalın ucundaki sapından tutarak yenmesidir. Bu sırada içindeki suyun dökülmemesine de dikkat etmeniz gerekir.

Gelelim khachapuri’ye. Khachapuri’yi de başta pideye benzetebilirsiniz ama tadına baktığınız an peyniri ve ekmeğinin yarattığı o inanılmaz lezzet bu düşüncelerinizi değiştirebilir. Ekmeğinin üzerine tek peynir yerine hem kaşar peynir hem beyaz peynir karıştırılarak hazırlanan Khachapuri, üzerindeki peynirler iyice kızarana kadar pişirilir. Ekmeği ile peynirinin mükemmel uyumuyla khachapuri hem mekanın hem Gürcistan’ın vazgeçilmezlerinden. Bir dilim sizi doyurmaya yetebilir ancak bu lezzeti kaçırmayıp iki belki üç dilim yemenizi tavsiye ederim.

Galaktion’un en sevilenleri arasına giren cevizli salata ise Gürcistan’da daha çok meze olarak tercih ediliyor. Bu salatada patlıcanlar uzunlamasına kesilip kızartılarak içine cevizli baharatlı bir karışım sürülüyor. Üstüne sürülen bu karışımın ardından nar taneleri konularak rulo şeklinde servis ediliyor.

Gelelim içecek tercihimize. Gürcistan meyveli gazozlarıyla oldukça ünlüdür. Eğer ki Batum’a gitme imkanınız olmazsa üzülmeyin, Gürcistan’ın en meşhur gazozlarından armutlu gazozunu Galaktion’da bulabilirsiniz!

Kharcho soup with meat and rice

Bu eşsiz Gürcü Mutfağı’nın yanı sıra mekana adım attığınız ilk anda sizi büyüleyen duvarları, duvardaki raflarda bulunan Gürcü kitapları, dergileri, gazeteleri sizi adete Gürcistan’daymışsınız gibi hissettirecek, bambaşka bir kültürü yaşamınızı sağlayacaktır.

Umarım yazımı okuduğunuzda yüzünüzde bir tebessüm oluşturup Galaktion’a gitme isteği uyandırmış, bu mekanı ziyaret ettiğinizde Gürcistan’daymış gibi hissettiğinizde aklınıza gelebilecek kadar sizi etkileyebilmişimdir.

Selen Oral

selenoral20@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Korumalıdır