Yazın Turuncu Simgesi

Benim en sevdiğim yaz meyvelerinden biri şeftalidir. Kışın elma ile yaptığımız tarifleri yazın şeftali ile yapmayı çok severim. Renginin turuncudan kırmızıya geçmesi ile tariflere verdiği renk de bana yaz güneşini hatırlatır. Sert, daha olgunlaşmamış bir şeftaliyi elma gibi yemenin; olgun, sulu bir şeftaliyi yerken portakal yermiş gibi suyunun akmasının kıymetini en çok da sıcak yaz günlerinde anlarım.

Çoğunlukla evde kalmaya devam ettiğimiz günlerde de şeftaliyle aramdaki bağın üstüne daha çok düştüm. Kışın elma ve ceviz karışımı ile doldurduğum milföyleri bu sefer şeftali ve badem karışımı ile doldurdum. Tarifini sizinle paylaşamıyorum çünkü hepsini göz kararı birleştirdim. Biraz su ve biraz şeker ile pişirilen şeftaliye dilediğiniz kadar badem ekleyebilirsiniz. Milföyleri doldurduktan sonra ise fırına atıyoruz. Servis önerisi için tek söyleyeceğim; biraz pudra şekeri ile süslemek.

Şeftaliyle ne yapsam diye düşünürken aklıma karantina başladığında evdeki her şeyi blendera atıp smoothie yapmaya çalıştığım günler geldi. Hemen bir şeftali ve birkaç buzu blendera attım. Yapısının portakal gibi sulu veya çilek gibi yumuşak olmamasından dolayı sonucu pek kestirememiştim. Fakat sonuç küçüklüğümüzden beri içtiğimiz şeftali sularından hiç farklı değildi. Hem de sadece pazardan aldığım, daha birkaç gün önce dalından kopmuş bir şeftali ve birkaç buz parçası ile katkı içermeyen, lezzetli bir meyve suyu elde etmiş oldum. Benim gibi meyveleri smoothie olarak tüketmeyi seviyorsanız portakal, çilek ve şeftaliyi kesinlikle denemenizi, karpuzdan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Şeftalili tarifler harika, şeftali hem rengi hem tadıyla harika peki ya besin değerleri ve faydaları da o kadar harika mı?

Çin’den dünyaya yayıldığı bilinen şeftali gülgillerden bir yaz meyvesidir. Uzun yaşamın ve ölümsüzlüğün sembolüdür. Ilıman iklimi seven şeftali dona karşı dayanıksızdır. Ülkemizde ise yaklaşık altmış dört farklı çeşidi üretilmektedir.

İçinde bulundurduğu A ve C vitaminleri sayesinde cildin yenilenmesine yardım eder. Kolay sindirilebilen yapısı ile hazımsızlık problemlerinin çözülmesinde kullanılır. Kan üretimini artırdığı bilenen şeftali düzenli tüketildiğinde kansızlığı ortadan kaldırır. Antioksidan özelliği de göstermektedir.

Aşırı tüketilmemesi önemlidir, içerdiği potasyum ile fazla tüketildiğinde böbreklere zarar verebilir.

Siz de şeftali ile yeni tarifler deneyip fotoğrafladıysanız fotoğraflarını bize gönderdiğinizde #Sizdengelenlersalısı etiketiyle fotoğraflarınızı paylaşmak bizi çok mutlu eder.

Yeni yazılarda görüşmek üzere sağlıkla kalın!

Ceren Başaloğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Korumalıdır